Odpowiednia do realiów, czyli właściwa wycena nieruchomości, dla wielu osób zainteresowanych sprzedażą posiadanego domu, działki, czy mieszkania, które chcą zaoferować posiadaną nieruchomość na rynku wtórnym, stanowić może duży problem.
Sprzedający rozumieją, że kupujący przecież także zdają sobie sprawę z tego, że wpisana przez nich cena ofertowa, to z zasady cena wywoławcza, a cena transakcyjna, czyli ostatecznie uzgodniona cena za którą zostanie zrealizowana transakcja tzw. cena transakcyjna zapewne będzie niższa.
Toteż przez wystawienie nieruchomości na sprzedaż (dom, mieszkanie, działka budowlana, grunt) sprzedający kierują do kupujących zaproszenie do podjęcia negocjacji. Dlatego duży błąd robią osoby wyczekujące, aż widoczna w ogłoszeniach, ofertowa cena nieruchomości zejdzie do akceptowalnego przez nich poziomu, bo zanim do tego dojdzie ktoś inny (negocjacyjnie nastawiony) może ją kupić wcześniej.
Natomiast podobna do utraconej w ten sposób oferty, nowa oferta może się później długo nie pojawić.
Właściwy odbiór trendów i wyczucie potrzeb oraz możliwości kupujących obecnych na rynku pozwala więc jednym zyskiwać, a drugim każe rewidować odejście do nabywcy i obniżać ceny.
Coraz częściej pojawiają się sytuacje, gdy sprzedawcy ekonomicznie zmuszeni są do sprzedaży skądinąd upragnionego lokum (domu, mieszkania) z powodu problemów ze spłacaniem zaciągniętego na zakup nieruchomości kredytu, Bardzo często osoby w takiej przymusowej, zwykle niezawinionej przez siebie sytuacji nie potrafią się pogodzić z koniecznością zaakceptowania dużej straty na sprzedaży nieruchomości, którą muszą sprzedać choć w pełni odpowiada ich aktualnym życiowym potrzebom.
W skrajnych sytuacjach taka postawa może jednak doprowadzić do ustanowienia hipotek przymusowych i licytacji komorniczej, po czym decyzję za ile sprzedać podejmuje niestety komornik. Dlatego lepiej jest rozważnie oferować swoja nieruchomość na rynku by nie stać się łatwym łupem dla kogoś kto wprawdzie za gotówkę, ale za 3/4 lub 2/3, czy nawet połowę ceny oszacowania ewidentnie skorzysta na czyjejś stracie.
Idealnie byłoby gdyby cena sprzedaży dokładnie odzwierciedlała wartość nieruchomości, ale są to raczej rzadkie przypadki, bo wartość posiada zawsze elementy subiektywne. Realnej ceny sprzedaży nie jest w stanie podać nawet rzeczoznawca, ponieważ posługuje się cenami z tabel i zawsze cenami które należą już do przeszłości, zatem odbiegającymi od aktualnej rzeczywistości.
Jednak nawet tak trafniej lub mniej trafnie wyceniona nieruchomość poddawana jest przede wszystkim osądowi na aktualnym rynku, gdzie dokonuje się ostateczna jej weryfikacja. Relacje popytu i podaży mogą być zakłócane od czasu do czasu pomysłowymi interwencyjnymi programami rządowym, wcześniej był RnS (Rodzina na Swoim), teraz MdM (Mieszkanie dla Młodych).
Tego rodzaju programy są więc również czynnikami w konkretny sposób wpływającymi na powodzenie lub nie, zamierzeń osób próbujących dokonać transakcji sprzedaży czy kupna na tym dynamicznie zmieniającym się rynku. Programy te istotnie wpływają na kształtowanie się cen szczególnie w segmentach, których dotyczą.
Tu także jedni zyskują, drudzy tracą. Dlatego coraz bardziej liczy się wiedza i dopasowana do sytuacji zbywcy strategia sprzedaży, wyczucie rynku, a także umiejętność prowadzenia negocjacji, które są kluczem do sukcesu dla profesjonalistów reprezentujących sprawdzone agencje nieruchomości. Pośrednicy nieruchomości doskonale znający rynek i koniunkturę na rynku nieruchomości potrafią istotnie pomóc swoim klientom zarówno dobrze sprzedać jak i kupić.
Działająca od 1999 agencja nieruchomości, to najlepsza gwarancja zadowolenia z przeprowadzonej transakcji, bezpieczeństwo i partnerska współpraca.
Autor: DoradcaRN Jarosław Kantor
Więcej artykułów z branży nieruchomości poniżej:
Księgi wieczyste - jak sprawdzać?
Jak wycenić dom, mieszkanie na sprzedaż?
Umowa na wyłączność - "związane ręce" czy zawiązana transakcja? Zalety umowy
W jaki sposób przygotować się do spotkania z pośrednikiem?
Dobry pośrednik nieruchomości - skuteczne pośrednictwo w obrocie nieruchomościami