Mieszkania w Poznaniu na wynajem, to coraz częściej sposób na inwestycję dla osób posiadających gotówkę lub inwestujących przy pomocy kredytu bankowego. O ile jednak zakup mieszkania na wynajem w zachodniej Europie zwraca się po około 10 latach, to w Polsce na taki zwrot musimy czekać 15-17 lat, w zależności od atrakcyjności aglomeracji, w której dokonujemy zakupu.
Aktualnie rentowność wynajmu mieszkań spada, ponieważ z uwagi na korektę cen rynkowych rozdętych po boomie kredytowym w latach 2006-2008 coraz więcej osób zamiast sprzedać mieszkanie po niższej niż oczekiwana cenie woli je jednak wynajmować. Wzrost liczby mieszkań na wynajem z tego powodu spowodował więc spadek cen najmów, co jest korzystne dla poszukujących mieszkania na wynajem, ale już niekoniecznie dla wynajmujących.
Większy wybór mieszkań na rynku spowodował także wzrost wymagań. Dlatego trudniej jest znaleźć najemcę na mieszkanie na peryferiach miasta oraz mieszkanie w centrum bez garażu, czy choćby miejsca postojowego w hali garażowej.
Na szczęście dla osób inwestujących w wynajem mieszkania w Poznaniu, stolica wielkopolski plasuje się w pierwszej piątce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk) najbardziej rozwiniętych ośrodków szkolnictwa wyższego w Polsce. Na 25 poznańskich wyższych uczelniach studiuje aktualnie około 130 tys. studentów, z których spora część wynajmuje pokoje, lub często całe mieszkania w mieście.
Ale może jednak warto kupić mieszkanie dwupokojowe, lub mieszkanie trzypokojowe zamiast wynajmować? To oczywiście zależy od indywidualnych uwarunkowań finansowych zainteresowanej osoby, które powinny być szczegółowo przeanalizowane. Ważne jest także, by rozpatrując zakup mieszkania, by wziąć pod uwagę możliwość sprzedaży wybranego mieszkania w bliższej perspektywie.
Czynnikiem mającym wpływ na popyt, będzie niewątpliwie bliskość uczelni czyli lokalizacja, która powinna zapewniać możliwie łatwe przemieszczanie się studenta z mieszkania do uczelni i z powrotem, tak by efektywnie wykorzystać czas na naukę i wypoczynek, by nie tracić czasu w ulicznych korkach, lub zbyt długich dojazdach autobusami czy nawet tramwajami.
Wiele osób spoza Poznania, korzysta z pomocy zaufanych agencji nieruchomości w Poznaniu, które sprawnie i skutecznie pomagają w wyszukaniu odpowiedniego mieszkania na studia w stolicy Wielkopolski.
Więcej artykułów z branży nieruchomości poniżej:
Księgi wieczyste - jak sprawdzać?
Jak wycenić dom, mieszkanie na sprzedaż?
Umowa na wyłączność - "związane ręce" czy zawiązana transakcja? Zalety umowy
W jaki sposób przygotować się do spotkania z pośrednikiem?
Dobry pośrednik nieruchomości - skuteczne pośrednictwo w obrocie nieruchomościami